Faunapassage Falkenbergska kvarnen
Området vid Falkenbergska kvarnen utvecklas. Vi bygger en faunapassage och förstärker och breddar gång- och cykelvägen.
Preliminär tidplan
Projektet har försenats jämfört med den ursprungliga tidplanen. Det beror bland annat på att anpassade och mer tidskrävande metoder behövs för att hantera de lösa och förorenade sedimenten i ån. Även spontningsarbetena i ån har tagit längre tid än planerat och sommarens höga flöden har också försvårat arbetet.
- Borrningen av rörpålar för trädäckets grund är nu klar. Det innebär att vi nu är vi klara med borrning och spontning. Det är de arbeten som har bullrat mest under byggtiden.
- Den närmsta tiden arbetar vi med konstruktion av trädäcket och fortsatt modulering av den naturlika passagen där fisken ska kunna simma förbi dammen.
- Faunapassagen blir till största delen klar under 2023. En del efterjusteringar kommer att göras 2024.
Om projektet
- En faunapassage byggs vid dammen vid Falkenbergska kvarnen. Det görs för att skapa en fri vandringsväg för fiskar så att de kan passera från Mälaren upp till lekområden längre upp i Svartån. Faunapassagen är en del i EU-projektet Life IP Rich Waters
- Strandmiljön utvecklas genom att ett trädäck byggs intill ån för att öka tillgängligheten. Det är en del i projektet Svartåstråket
- Gång- och cykelbanan på åns sydvästra sida stabiliseras och breddas. Det görs för att öka tillgängligheten för cykel. Under byggtiden används den avstängda vägen för byggtrafik.
Omledning
- Under tiden gång- och cykelvägen är avstängd leds trafiken om. Se kartan.
Påverkas djurlivet?
Vi gör allt vi kan för att djurlivet ska påverkas så lite som möjligt, bland annat försöker vi minimera grumlingen av vattnet. Vissa träd i området kommer att behöva tas ner, men utpekade träd med särskilda värden ska bevaras och skyddas. Belysningen kommer att begränsas för att fladdermössen ska störas så lite som möjligt.
På sikt kommer djurlivet att gynnas då vi nu tar hand om bottensediment som har visat sig innehålla föroreningar, bland annat zink, koppar och polyaromatiska kolväten (PAH-er). Nivåerna är inte alarmerande höga, men att sedimenten täcks över gör att miljön för djurlivet på sikt blir bättre än tidigare.

Anna Thunell (MP), dåvarande ordförande i tekniska nämnden och Fredrik Johansson, ställföreträdande platschef för Westcon, tog det symboliska första spadtaget 29 juni 2022.

Det rödmarkerade området visar den avstängda gång- och cykelvägen. Det grönmarkerade området visar omledningen av gång- och cykelvägen.

Faunapassagen sedd från den gångbro som idag finns över Svartån vid dammen. Illustration: Norconsult
Vad kostar det?
Kostnaden var ursprungligen beräknad till cirka 41 miljoner kronor.
Vi vet ännu inte slutsumman för inkapslingen av sedimenten men staden har ett speciellt konto avsatt för miljöskulder så fördyringen påverkar inte någon verksamhet i Västerås stad.



Prenumerera på information
Vill du få ett meddelanden om det händer något nytt? Prenumerera gärna på våra uppdateringar genom att ange din e-postadress i fältet nedan. Vi sparar och använder mejladressen i syfte att skicka ut information när vi uppdaterar sidan. Observera! Avsändaren heter Sitevisionproduktion@vasteras.se och ämnet Faunapassage Falkenbergska kvarnen.
Tänk på att anmälan innebär att du samtycker till att vi får hantera en av dina personuppgifter (i detta fall din mejladress) för att göra utskick. Läs därför samtyckestexten nedan innan du anmäler dig.
Kontakta oss
Kontaktcenter för bygglots, miljö, gator och parker
Kontaktcenter hjälper dig med frågor som rör bygg och miljö, gator och parker och ger övrig hjälp inom området.
Besöksadress: Stadshusentrén, Fiskartorget
Öppettider: Vardagar klockan 08.00-16.30.
Via formulär: Kontaktformulär Länk till annan webbplats.
Telefonnummer: 021-39 00 00, knappval 3
kontaktcenter@vasteras.se