Visa sökformulär

Nominerade till Pedagogiska priset och Skolledarpriset 2022

Här hittar du alla som är nominerade till Pedagogiska priset och Skolledarpriset 2022. Tack till alla som har nominerat!

Torsdag den 8 december klockan 11.00 offentliggör vi vinnarna i stadshuset.

Vi delar ut fyra priser på 25 000 kronor vardera. Pedagogiska priset delar vi ut i kategorierna förskola, grundskola samt gymnasieskola/vuxenutbildning. Skolledarpriset är ett pris. Vinnarna meddelas inför prisutdelningen.


Grafisk bild på äpple som symbol för Pedagogiska priset och Skolledarpriset

Nominerade till Pedagogiska priset

Förskola

  • Thea Sand, Kungsljusets förskola
  • Marie-Therese Lindahl, Erikslunds förskola
  • Förskolan Russet
  • Karin Jansten, Arkens förskola
  • Amanda Sjöström, Nadia Mikhael och Bahia Boulos, avdelningen Solgläntan, Viksäng södra förskola
  • Bahia Boulos, avdelningen Solgläntan, Viksäng södra förskola
  • Avdelningen Tussilago, Hökåsens förskola
  • Elin Jakobsson, Slottsträdgårdens förskola
  • Sandra Andreasen, Gäddeholms förskola
  • Förskolan Gunghästen med personal samt rektor Sophie Lagergren
  • Kvicksunds förskola
  • Anna-Lena Bürger och Zemzem Abdi Nur, Norra Vallby förskola
  • Frida Tidström, Kungsljusets förskola
  • Amanda Lind, Kungsljusets förskola
  • Charlotte Andersson, Källans förskola
  • Sara Nyqvist och Lidija Popovic, Jensen förskola Tillberga
  • Tegnérgårdens förskola, avdelning Korallen
  • Personalen på avdelning Kometen på Lövängens förskola
  • Monica Vallin och Karin Tordhav, Hagabergs förskola
  • Lisa Jisey, Håkantorps förskola
  • Maria Andersson, Dingtuna förskola
  • Kastanjen blå, Önsta förskola
  • Avdelningen Vågen, Tegnérgårdens förskola
  • Carita Fall, Kvicksunds förskola
  • Daniel Claesson, Kristiansborgs Förskola
  • Förskolan Gunghästen
  • Fyrtornets förskola, avdelning Rodret
  • Dingtuna förskola
  • Madeleine Hjelm och Hanna Pettersson, Apalby förskola
  • Sandra Kautto och Jazmine Gonzalez, Lövängens förskola
  • Abigayil Negash, Norrängens förskola
  • Förskolan Idyllen
  • Avdelningarna Diamanten Blå och Diamanten Grön, Malmens förskola
  • Erika Hart, Förskolan Busbolaget
  • Kristiansborgs Förskola
  • Emmy Fridedal, Vasaparkens förskola
  • Elin Jakobsson, Slottsträdgårdens förskola
  • Fatima Asad, Nordanby förskola
  • Marwah Hussein Hamzah Al Tameemi, Förskolan Iqra Väst
  • Avdelning Smultronet, Villebrådets förskola
  • Solvägens förskola
  • I Ur och Skur Förskolan Boken

Grundskola

  • Cecilia Kalin, Norra Vallbyskolan
  • Anna-Maria Newman, Skälbyskolan
  • Lina Bye, Hällbyskolan
  • Linda Greis, Hamreskolan
  • Naam Abdulhadi, Apalbyskolan
  • Esa Lahed, Brandthovdaskolan
  • Elisabeth Ekendahl, Vallbyskolan
  • Roger Iderman, Noblaskolan Hagaberg
  • Cecilia Högdahl, Apalbyskolan
  • Ann Christin Lillberg och Hanna Wännström, Barkarö skola
  • Christina Larsson, Carola Viberg och Josefine Carlmark, årskurs 3, Hökåsenskolan
  • Lena Bäckström, Håkantorpsskolan
  • Catarina Frisk, Rönnbyskolan
  • Maria Olausson, Tillbergaskolan
  • Niklas Westerberg, Hökåsenskolan
  • Ilwad Gamadid, Centrum för flerspråkighet
  • Arbetslag C, Nybyggeskolan
  • Therese With, Dingtuna skola
  • Lisa Forsgren och Ulrika Broberg, Skallbergsskolan
  • Jila Mohamed Salman, Gäddeholmsskolan
  • Gitte Lanehed, Kunskapsskolan
  • Pernilla Kristiansson, Barkaröskolan
  • Jan Gardetun, Nybyggeskolan
  • Nadira Foric, Fredriksbergsskolan
  • Zena Ibrahim, Hamreskolan
  • Helena Philipson Berntsson, Viksängsskolan
  • Ann Sandberg, Herrgärdsskolan
  • Eva Segerström och Sara Söder, Brandthovdaskolan
  • Niclas Carnefjord, Brandthovdaskolan
  • Anna-Karin Berg, Anna Johannsson, Elisabeth Larsson och Albin Sjöholm, Pettersbergsskolan
  • S:ta Gertruds skola
  • Sofia Brandt, Hammarbyskolan
  • Lena Holmvin, Vallbyskolan
  • Anna Ny Swärd, Fredriksbergsskolan
  • Ormkärrskolan
  • Simone Bohlström, Rösegårdsskolan
  • Anette Handeland, Jensen grundskola
  • Christina Nyberg och Nicolina Benits, Tibbleskolan
  • Elinor Löfstaf, Persboskolan
  • Kristine Winge, Skallbergsskolan
  • Pernilla Eriksson, Herrgärdsskolan
  • Annelie Sikku Lilja, Blåsboskolan
  • Sandy Lundqvist, Emausskolan
  • Elisabet Brandeborn, Gäddeholmsskolan
  • Dingtuna skola
  • Sussie Eriksson, Fridnässkolan
  • Karin Kjörning, S:ta Gertruds skola
  • Karin Heintz, Fryxellska skolan
  • Eva-Lotta Moser, Vallbyskolan
  • Marina Daniels, Mälardalen International School
  • Shelley Laing, Mälardalen International School
  • Anneli Yacoub Hanna, Dingtuna skola
  • Linda Berner Lindberg, Piltorpsskolan
  • Personal årskurs 3, Ormkärrskolan
  • Marie Lundström, Nybyggeskolan

Gymnasieskola/vuxenutbildning

  • Mikael Jonsson, Rudbeckianska gymnasiet
  • Martina Kindblad, Lidmanska gymnasiet
  • Hampus Hagman, Carlforsska gymnasiet
  • Louise Jakobsson, Grillska Gymnasiet
  • Anna Engelmark, ABB-gymnasiet
  • Angelica Gunnarsson, Rudbeckianska gymnasiet
  • Kerstin Swahn Andersson, Eductus SFI
  • Katarina Genberg, Carlforsska gymnasiet
  • Erik Hartelius, Rudbeckianska gymnasiet
  • Stefan Abrahamsson, Kunskapsgymnasiet
  • Jonas Westerholm, ABB-gymnasiet
  • Jonas Carrass, Johan Öster och Jonas Westerholm, ABB-gymnasiet
  • Lena Pettersson, Kunskapsgymnasiet

Skolledarpriset

  • Helen Sangemark, Hällbyskolan
  • Linda Åhlin och Anna Viero, Rönnbyskolan
  • Ledningen på Barkarö skola
  • Eva Fahlbeck, Tillbergaskolan
  • Linda Sporrong, Gäddeholmsskolan
  • Catharina Luthman, Pettersbergsskolan
  • Sabina Serra, S:ta Gertruds skola
  • Sara Jansson, Pettersbergs och Bergatrollets förskolor
  • Angela Massaro Rörbrink, Edströmska gymnasiet
  • Christina Östling-Karlsson, Lidmanska gymnasiet
  • Anna Åkerström, Förskolan Iqra Galaxen
  • Michaela Eriksson, Vallbyskolan
  • Hans Jakobsson, ABB-gymnasiet
  • Åsa Fredriksson, Slottsträdgårdens, Utanbys och Vasaparkens förskolor
  • Lena Nordberg, Herrgärdsskolan

Kontakta oss

Hanna Söderberg

Registrator barn- och utbildningsförvaltningen, Nämnd- och beredningsenheten

Telefon: 021-39 76 06

Publicerad

Senast ändrad