Visa sökformulär

De nominerade till Pedagogiska priset 2020

Här hittar du alla som är nominerade till Pedagogiska priset i år.

Fredag den 4 december klockan 11 offentliggör vi vinnarna av Pedagogiska priset 2020 i stadshuset.

Tre pris à 25 000 kronor delas ut i kategorierna förskola, grundskola samt gymnasieskola och vuxenutbildning.

Vinnarna meddelas inför prisutdelningen.

Tack till alla er som har varit med och nominerat!

Nyhetsbild

Pernilla Torseng är en av förra årets pristagare.

Förskola

  • Avdelningen Björnen, Bifrostens förskola
  • Kaisa Selonen, Bjurhovdasmyckets förskola
  • Linda Johnson och Laila Liner, Brandthovda förskola
  • Avdelningen VågaVilja, Dingtuna Torgs förskola
  • Ekebo förskola
  • Ida Krafft, Familjedaghemmet Nova Mini
  • Malin Tordhav och Evelina Samuelsson, Förskolan Villa Kolibri
  • Förskolan Russet
  • Förskolan Saltkråkan
  • Avdelningen Tuvan, Gäddeholms förskola
  • Joanna Byggade, Håkantorps förskola
  • Avdelningen Grytet, Håkantorps förskola
  • Anna-Mika, Elinor, Karin och Jill på avdelningen Tussilago, Hökåsens förskola
  • Anna Ljungqvist, Kulramens förskola
  • Malin Meland Persson och Agneta Pettersson, Kulramens förskola
  • Avdelningen Kvadraten, Kulramens förskola
  • Sofie Englund och Anette Vinsth, Kungsljusets förskola
  • Amanda Lind, Rikard Lundbladh och Frida Tidström, Kungsljusets förskola
  • Mari Andersson, Kvicksunds förskola
  • Asiat Odisho, Ann-Christin Löf Toivio, Åsa Nielsen, Inger Kjellström och Sara Karlström, Lilla Husets förskola
  • Marie Klingstam och Carina Collander, Lillhamra Förskola
  • Alexandra Svahn, Lövängens förskola
  • Avdelningen Kometen och Raketen, Lövängens förskola
  • Avdelningen Ädelstenarna med husvikarier, Lövängens förskola
  • Kerstin Fridlund, Norrängens förskola
  • Ann Hamrin, Rönnby förskola
  • Avdelningen Ekorren, Rönnby förskola
  • Lena Lundgren Tano, Maria Willén Larsson och Åsa Johansson, Smålands förskola
  • Lisa Welén, Slottsträdgårdens förskola
  • Maria, Solgrottans förskola
  • Jessica Karlsson, Stigbergsgårdens förskola
  • Avdelningarna Korallen och Vågen, Tritons förskola
  • Anna Karlsson och Gabriella Cronring, Önsta förskola

Grundskola

  • Grundsärskolan Galaxen, Apalbyskolan
  • Sara Davila, Barkaröskolan
  • Zena Ibrahim, Bjurhovdaskolan
  • Malin Mejdevi, Bjurhovdaskolan
  • Monica Karlsson, Dingtuna skola
  • Jenny Malmqvist Adorno och Åsa Lindvall, Ekbergaskolan
  • Therese Boman, Emausskolan
  • Danilo Garcia Carvajal, Emausskolan
  • Monika Karlsson, Entréskolan
  • Dinore Ademi, Fredriksbergsskolan
  • Malena Nordin, Fryxellska skolan
  • Anna Svartsgård, Fryxellska skolan
  • Charlotte Peltokangas, Hamreskolan
  • Fredrik Söderkvist, Hamreskolan
  • Maria Wiman, Hamreskolan
  • Marina Stopar, Hökåsenskolan
  • Inger Gammelgård, Irstaskolan
  • Lisa Wijgård, Irstaskolan
  • Hanna Kilhstrand, Lövängsskolan
  • Emma Lundin, Lövängsskolan
  • Mälargruppen
  • Johan Hedlund, Noblaskolan
  • Lena Follmer, Norra Vallbyskolan
  • Cecilia Kallin och Sara Karacan, Norra Vallby skolan
  • Ernesto Osses, Nybyggeskolan
  • Flora Demir, Ormkärrskolan
  • Elin Rubinsson, Ormkärrsskolan
  • Sanja Kohnic, Pettersbergsskolan
  • Margareta Nygren, Pettersbergsskolan
  • Sevim Saner, Pettersbergsskolan
  • Karoline Fröjdman Meilink, Rönnbyskolan
  • Linda Grönholm, Rönnbyskolan
  • Mirja Timling Mäström, Rönnbyskolan
  • Sara Kock, Rösegårdsskolan
  • Ani Wartanian, Skiljeboskolan
  • Sofiaskolan
  • Christina Nyberg, Sara Söderquist, Cecilia Tennström, Maria Wadstedt Nilsson och Eva Wahlberg Gertsson, Tibbleskolan
  • Maria Olausson, Tillbergaskolan
  • Emil Persson, Tillbergaskolan
  • Anders Gärdehall, Tillbergaskolan
  • Linda Sunesson, Tillbergaskolan

Gymnasium och vuxenutbildning

  • Jonas Westerholm, ABB Industrigymnasium
  • Lärarlaget SFI, Arena Utbildning
  • Linda Albrektsson, Carlforsska gymnasiet
  • Camilla Bernövall, Carlforsskas Ekonomi- och Handelskola
  • Lena Alenskog, Carlforska gymnasiet IM
  • Johan Sandahl, Grillska Gymnasiet
  • Kristina Renström, Jensen gymnasium
  • Elin Arntsen, Mälardalens ridgymnasium
  • Ida Larsson, Rudbeckianska gymnasiet
  • Betina Karlsson, Widénska gymnasiet
  • Peter Werner, Wijkmanska gymnasiet

Publicerad 2020-10-23 09.16

Senast ändrad 2020-11-19 08.04