Alla verksamheter som hanterar livsmedel behöver en fettavskiljare i fastigheten. Det är fastighetsägarens ansvar att en sådan finns på plats. Innan en fettavskiljare installeras måste du skicka in en anmälan till oss.
Så här ser processen ut för dig som är fastighetsägare där det finns en verksamhet som hanterar livsmedel. Det gäller till exempel en restaurang, salladsbar, livsmedelsbutik, bageri, café eller gatukök. Kravet gäller oavsett om fastigheten har enskilt eller kommunalt avlopp. Har du frågor om vilka verksamheter som omfattas av kravet, ta kontakt med vår Bygglots för rådgivning. Kontaktuppgifter hittar du längst ner på denna sida.
Innan du påbörjar ditt projekt är det viktigt att du tar reda på så mycket som möjligt. Läs därför igenom hela sidan innan du börjar. Då har du också lättare att planera din budget och tidplan samt förstå ditt ansvar under processen.
Du kan behöva ta hänsyn till följande:
Information om fettavskiljare och fettåtervinning, Mälarenergi
Information om hur du gör en anmälan om fettavskiljare och fettåtervinning – blanketter, Vafab miljö
Innan du kan skicka in din anmälan behöver du förbereda eller beställa följande handlingar:
När du är klar med alla dina handlingar är det dags att skicka in din anmälan. Du som har e‑legitimation kan med fördel använda vår e-tjänst. Om du saknar e‑legitimation kan du göra din anmälan med en blankett som du postar till oss.
Du kan sedan följa ditt ärende och se hur långt det har kommit via webben. Har du angivit en e‑postadress kommer all vår kommunikation med dig att ske via den.
Blankett för anmälan om fettavskiljare
Information om hur vi hanterar dina personuppgifter
I tjänsten Mina byggärenden kan du enkelt följa var i processen ditt ärende befinner sig.
Först när du har fått vårt startbesked får du börja installera en fettavskiljare.
I ditt startbesked framgår vilka handlingar som krävs för att du ska få ett slutbesked.
Under byggtiden är det viktigt att du följer de handlingar och ritningar som du har lämnat in. Om du behöver göra avsteg från dessa måste du kontakta din handläggare.
När du har byggt klart behöver kontroller göras innan du får börja använda fettavskiljaren. I ditt startbesked står det vilka handlingar du ska skicka in för att du ska få ett slutbesked. Först när du har fått ditt slutbesked kan du börja använda fettavskiljaren.